Organizacja imprez

Festiwal Kolorów w Krakowie

Festiwal Kolorów w Krakowie

FESTIWAL KOLORÓW W KRAKOWIE

Festiwal kolorów jest to wydarzenie, którego celem jest zgromadzenie w jednym miejscu o określonym czasie jak największej liczby ludzi, po to by , w chwili usłyszenia odpowiedniego komunikatu wyrzucili równocześnie różnobarwne proszki. Wtedy to w powietrzu powstaje kolorowa chmura przypominająca tęcze. W zabawie udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia czy stanu materialnego. Zadaniem festiwalu jest stworzenie radosnej, przyjaznej atmosfery oraz integracja wszystkich uczestników.

ZARYS HISTORII FESTIWALU KOLORÓW

Początki festiwalu wywodzą się z Indii. To właśnie tam miała miejsce tego typu uroczystość, której nazwa brzmiała Holi. Oznacza ona święto radości lub też inaczej wiosny. Odbywa się na przełomie lutego i marca. Wtedy to hindusi obrzucają się kolorowymi proszkami, które w tamtych czasach były wytwarzane w sposób naturalny, z roślin. Obecnie natomiast produkuje się je przemysłowo. W Polsce po raz pierwszy festiwal kolorów odbył się w roku 2013 na Przystanku Woodstock, we Wrocławiu oraz Warszawie. W Krakowie natomiast zadebiutował 8 czerwca w roku 2014 w Zabierzowie. O werdykcie dotyczącym miast, w których w ubiegłym roku został zorganizowany festiwal kolorów zdecydowali facebookowicze. Na pół roku przed utworzono wydarzenie z listą proponowanych miast , na które do 31 stycznia, każdy mógł oddać swój głos. Tak właśnie pierwsze miejsce zdobył Lublin, a tuż za nim Kraków. Pozostałe trzy to : Łódź , Katowice i Wrocław.

GDZIE W KRAKOWIE ODBYWA SIĘ FESTWAL KOLORÓW?

W czerwcu 2014 roku miał miejsce pierwszy Festiwal Kolorów w Krakowie, który odbył się na Błoniach Zabierzowskich. Jest to idealne miejsce do organizacji tego typu eventów, ponieważ jego powierzchnia liczy aż pięć hektarów. Warto zwrócić uwagę również na lokalizację. Oddalone są one bowiem zaledwie 11 km od ścisłego centrum Krakowa. Dodatkowo istnieje również możliwość przyjechania pociągiem z dworca głównego, gdyż trasa zajmuje jedynie 15 minut. Co więcej nieopodal znajdują się też przystanki autobusowe linii 238 i 248, które jeżdżą średnio co godzinę.
Nie zapomniano również o tych, którzy przyjeżdżają, z dalszych części Polski i planują celebrować ten wyjątkowy dzień do samego końca. Często powoduje to u odwiedzających, chęć, bądź potrzebę zostania w Królewskim Mieście na noc. Nie jest to problem, gdyż Kraków posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Szczególnie polecany jest hotel Florian, zlokalizowany przy ulicy Starowiślna 43: http://www.hotel-florian.pl/IDEA FESTIWALU KOLORÓW W KRAKOWIE

Celem organizatorów jest stworzenie wydarzenia spontanicznego, pełnego radości, podczas którego każdy z uczestników będzie mógł oddać się wirowi zabawy i zapomnieć o codziennych problemach. Kolory mają symbolizować odrzucenie wszelkich złości na bok i pozytywne nastawienie do drugiego człowieka. Dzięki takiemu festiwalowi następuje integracja wszystkich przybyłych. Nawet ludzie, którzy się nie znają i widzą po raz pierwszy w życiu, nawzajem obrzucają się kolorowym proszkiem, tańcząc w rytm towarzyszącej temu muzyki. Wyrzut następuje co godzinę. Poprzedza go odliczanie do dziesięciu. Istotnym elementem jest fakt, że impreza ta jest bezpłatna. Sprawia to, iż uczestnikiem może stać się każdy, niezależnie od stanu zamożności. Między innymi dlatego, festiwal ten wyzbywa się wszelkiego rodzaju objawów dyskryminacji. To co się liczy to uśmiech, śpiew i taniec.GDZIE ZAKUPIĆ KOLOROWE PROSZKI W KRAKOWIE?

Organizatorzy starają się, aby były one darmowe. Stale poszukiwaniu są sponsorzy. Tak np. w ubiegłym roku głównym z nich była firma Lipton Ice Tea, która oferowała przybyłym gościom żółty proszek a nawet firmowe gadżety. Istnieje również możliwość zakupu kolorów na specjalnie przygotowanych na tę okazję stoiskach w cenie 10 zł.

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI KOLORÓW W KRAKOWIE

Podczas trwanie całej uroczystości organizowane są różnego rodzaju koncerty. Wiodącym gatunkiem muzycznym jest : reggae oraz rock. Grane są przede wszystkim radosne numery, odpowiadające klimatowi i idei całego przedsięwzięcia. Inne z nich to popularny fleshmob czy puszczanie baniek mydlanych. Sama impreza trwa do późnych godzin wieczornych. Po koncertach na scenę wkracza Dj, który dba o dobrą zabawę. Na terenie obiektu znaleźć możemy również różnego rodzaju stoiska z jedzeniem oraz napojami, gdyż organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, iż podczas tak długiego czas trwania festiwalu jest to zabieg konieczny. Każdy znajdzie wiele atrakcji i z pewnością nie będzie się nudzić.

FESTIWAL KOLORÓW W KOLEJNYCH LATACH W KRAKOWIE

Dnia 13 czerwca 2015 będzie miała miejsce kolejna edycja tego festiwalu w Krakowie, również na Błoniach Zabierzowskich. Wstęp oczywiście jest wolny. Rozpoczęcie imprezy będzie miało miejsce o godzinie 15:00. Z kolei od 16:00 , co godzinę, nastąpi wyrzut kolorowych proszków w górę. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dużo uśmiechu i pozytywnej energii!

Stuart Warren

marzec 16th, 2015

Brak komentarzy

Komentarze wyłączone.